Formålet med at etablere en udvidelse af vejnettet ved Bouet i det nordlige Nørresundby er at udvide trafikkapaciteten i området, så det kan rumme de forventede trafikmængder.
Der skal etableres et nyt industriområde i Bouet med f.eks. butikker og lettere industri og den eksisterende Kvickly på sydsiden af vejen skal udvides kraftigt. Områderne har i dag allerede kapacitetsproblemer.
Arbejderne omfatter forlægning af Gammel Høvej til Hjørring Landevej i et signalreguleret T-kryds, og den nuværende rundkørsel mellem Loftbrovej, Hjørring Landevej og Bøgildsmindevej ombygges til et nyt signalreguleret F-kryds. Samtidig etableres et fjerde ben i det signalregulerede kryds ved Kvickly til vejbetjening af det nye lokalplanområde
Entreprisesummen for udvidelsen af vejanlæggene forventes at være ca. 55 mio. kr. excl. moms.